Hukuki Cevaplar

AKİT TV ANA HABER PROGRAMI SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

KAMUOYUNA DUYURU !!!

TEKNİK BİLİM ARAŞTIRMA VAKFI (TBAV) CAMİASINDAN

AKİT TV ANA HABER PROGRAMI SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDİR

Tüm kamuoyunca da malum olduğu üzere Ocak 2018 yılı itibariyle Akit Televizyonu Ana Haber program sunucusu Caner Karaer, Sayın Adnan Oktar ve camiamız hakkında gerçek dışı iddialar içeren ve tamamen karalama amaçlı bir yayın anlayışı benimsemiştir. Basın ilkelerine ve vicdana yakışmayan bu anlayış halen devam etmektedir.

Kamuoyunun da bildiği gibi, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2019/313 E numarasıyla devam eden yargılamada Sayın Mahkeme 91 arkadaşımızın konutu terk etmeme şartıyla tahliyesine karar vermişti. Bu tahliye kararına memnun olmadığını açıkça dile getiren Caner Karaer, 19.12.2019 tarihli programında tahliye olan arkadaşlarımıza ve karar veren mahkeme heyetine yönelik hakaretamiz ifadeler kullanmıştır.

Caner Karaer’in camiamıza yönelik bu hasmane tutumunun tamamen kişisel olduğunu düşünmekle birlikte Akit Televizyonu ve yöneticilerinin bu yayın anlayışını benimsemedikleri kanaatindeyiz. Nitekim Sayın Adnan Oktar ve arkadaşlarımız Akit Televizyonu ve Yeni Akit Gazetelerinin kurucuları ve yöneticileri olan Sayın Karahasanoğlu ailesi ile uzun zamandır tanışmaktadırlar. Geçmişte halkımızı aydınlatmak için beraberce birçok kültürel faaliyet yapmışlar ve ilmi manada her zaman birbirlerinin destekçileri olmuşlardır.

Eski ismiyle Vakit Gazetesi’nde Sayın Adnan Oktar ve bazı arkadaşlarımızın kaleme aldığı birçok makale ve köşe yazısı düzenli olarak yayınlanmıştır. Camiamızca hazırlanıp çıkartılan Mercek ve Araştırma dergileri yine aynı kuruluş tarafından okurlara ulaştırılmıştır. Camiamızca yayınlanan birçok ilan ve broşürün de aynı şekilde insanlara ulaşmasına vesile olmuşlardır.

Sayın Adnan Oktar ve arkadaşlarımız daha pek çok farklı alanda Sayın Karahasanoğlu ailesiyle beraber tebliğ faaliyetleri yapmışlardır. Çünkü birbirlerine güvenmişler ve birbirlerini Müslüman kardeşler olarak görmüşlerdir. Nitekim geçtiğimiz günlerde internet sitesinde bir yazı kaleme alan Sayın Ali Karahasanoğlu, davada yakında tahliye kararları verilmesinin mümkün olduğunu söylemiş ve gerçekte camiamız hakkındaki asılsız iddialara inanmadığına işaret eden bazı ifadeler kullanmıştır.

Caner Karaer ise sosyal medyaya yansıyan paylaşımlarında homoseksüelliğin yaygın olduğu mekanları ön plana çıkarmış, homoseksüel görünümlü erkeklerle resimler vermiştir.  Sayın Adnan Oktar ve arkadaşlarımız ise bunları hatalı tavırlar olarak değerlendirmişler, Sayın Karahasanoğlu ailesi ile eskiye dayanan dostluklarına da dayanarak dinimizde açıkça haram kılınan bu eylemin Akit Medya gibi güzide bir kuruluşun içinde gelişiyor olma ihtimaline karşı kendilerini uyarmak istemişlerdir. Çünkü samimi birer Müslüman olan Sayın Karahasanoğlu ailesinin bu çirkin eyleme asla sahip çıkmayacağını düşünmüşlerdir. Uyarı niteliğinde olan açıklamalarımız “Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar” (Tevbe Suresi,71) ayetinin hükmü gereğince mümin kardeşlerimize karşı yapılmıştır.

Caner Karaer ise yaşanan süreçte bu hatırlatmalara karşı aksi bir beyanda bulunmamıştır. Böyle bir eylemi benimsemediğine dair en ufak bir beyanda bulunmamış, yani Müslümanların yüreğine su serpmemiştir. Konuyu muğlak bırakmıştır. Hal böyle olunca Sayın Adnan Oktar ve arkadaşlarımız konunun tam açıklığa kavuşması için saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde kendilerine hatırlatmada bulunmaya devam etmişlerdir. Aslında hadise tamamen bundan ibarettir.

Özetle söylemek gerekirse; Sayın Adnan Oktar ve tüm arkadaşlarımız Akit Televizyonu yöneticileri ve çalışanlarını Müslüman birer kardeşleri olarak sevip desteklemektedirler. Uyarılar ve hatırlatmalar da bunun bir yansımasıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı, Müslümanların birbirlerine verdiği destekten rahatsız olan bazı odakların kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik yaptıkları algı çalışmalarının karşısında olduğumuzu ve bunlara müsaade etmeyeceğimizi saygılarımızla bildiririz.

TEKNİK VE BİLİM ARAŞTIRMA VAKFI