Hukuki Cevaplar

T.C. ADALET BAKANLIĞI CEZA VE TEVKİF EVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE AÇIK MEKTUP

 

–1–

Adnan Oktar ve arkadaşları davasında tutuklu olarak yargılanan arkadaşlarımız 11 Ocak 2021 tarihinde yerel mahkeme tarafından verilen hüküm sonrasında, PANDEMİ DÖNEMİNDE NAKİLLERİN DURDURULMUŞ OLMASINA RAĞMEN, farklı illerdeki cezaevlerine dağıtılmışlardır. Bu dağıtım sırasında Kovid-19 bulaşması gibi hayati tehlike yaşayan arkadaşlarımız gittikleri cezaevlerinde de hijyen ve sağlık koşulları son derece ilkel olan karantina koğuşlarında tutulmakta, en sağlıklı insanın dahi hastalanacağı ortamlarda bulunmaktadırlar.

Nakil sebebiyle karantina koğuşlarına alınan ARKADAŞLARIMIZ 14 GÜNLÜK SÜRE DOLMASINA RAĞMEN NORMAL KOĞUŞLARA ALINMAMAKTADIR. Bunun sebebi ise cezaevine yeni gelenlerin sürekli aynı karantina koğuşuna alınması ve her gelenle birlikte karantina süresine 14 gün daha eklenmesidir. 

Arkadaşlarımız ilk geldiğinde 10-15 kişi olan karantina koğuşları bazı yerlerde şu an 30 kişi olmuştur. Doğrudan, arkadaşlarımızın sağlığına ve canına kast anlamına gelen bu uygulamanın hukuki bir dayanağı da bulunmamaktadır. Her bir arkadaşımızın şikayet hakkı saklı olmakla birlikte, özellikle GEBZE KAPALI KADIN C.İ.K’DA yaşanan gayri insani koşulları ayrıca dikkatinize sunmak istiyoruz.

 • GEBZE KAPALI KADIN C.İ.K’NA GETİRİLEN TUTUKLULAR COVİD 19 TESTİ YAPILANA KADAR GÜNLERCE, DİSİPLİN CEZASI ALAN, SALDIRGAN MAHKUMLARIN TUTULDUĞU NEZARETHANELERDE TUTULMAKTADIR.
 • BURASI KOĞUŞ DEĞİL NEZARETHANEDİR
 • DOLAYISIYLA BİR TUTUKLUNUN GÜNLÜK YAŞANTISINI SAĞLIKLI OLARAK SÜRDÜRMESİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR MEKANDIR.
 • IŞIK YOKTUR, YALNIZCA KORİDORDAN GELEN IŞIKLA AYDINLANMA SAĞLANMAKTADIR.
 • PENCERE BULUNMAMAKTA, DOLAYISIYLA HAVA VE GÜNEŞ IŞIĞI ALMAMAKTADIR.
 • SU, SABUN YOKTUR, LAVABO YOKTUR.
 • TUVALETİN KAPISI BULUNMAMAKTA, KORİDORA AÇIK, TÜM MEMURLARIN GÖREBİLECEĞİ BİR ŞEKİLDE TUVALET KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR.
 • BURADA TUTULAN KİŞİLERE TEMİZ ÇARŞAF VERİLMEMEKTEDİR.
 • KULLANILAN YATAKLAR DOKUNULAMAYACAK DERECEDE PİSTİR.
 • KİŞİSEL TEMİZLİKLERİNİ YAPMALARINI SAĞLAYACAK ÜRÜNLER VERİLMEMEKTEDİR.
 • NEZARETHANEYİ TEMİZLEMEK İÇİN GEREKLİ MALZEME VERİLMEMEKTEDİR.
 • TEMİZ KIYAFETLERİN İÇERİ VERİLMESİNE DE İZİN VERİLMEMEKTEDİR.

Son derece ilkel olan bu koşullar 1940’ların mahpushanelerini anımsatmaktadır. Hiç kimse, hiçbir insan bu koşullarda tutulmayı hak etmemektedir. Ceza hücresi olarak kullanılan bir nezarethaneye, yargılama sonunda beraat edecek masum insanları yerleştirmek ise vicdanla ve hukukla açıklanabilir bir durum değildir. Üstelik bunu karantina adı altında yapmak daha da ağır bir sorumluluktur. Zira, bulunulan ortamın koşulları, SIFIR HİJYEN, SIFIR TEMİZLİK, SIFIR GÜNEŞ IŞIĞI olarak özetlendiğinde bu durum adeta salgına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

Bu koşullarda tutulan arkadaşlarımızın sağlıklarının bozulması ve hayati tehlike yaşamaları durumunda bunun vicdani ve hukuki sorumluluğu oldukça ağır bir yükümlülük olacaktır. Devletimizin engin şefkatine ve adaletine güvenerek, arkadaşlarımızın bu gayri insani ve gayri hukuki koşullardan bir an önce çıkarılmalarını, normal koğuşlarına geçirilmelerini, canlarının hakkıyla korunmasını talep eder, saygılarımızı sunarız. 

 

–2–

11 Ocak 2021 tarihinde yerel mahkemenin verdiği hükümle birlikte Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde kalan Sayın Adnan Oktar ve arkadaşlarımız, Pandemi döneminde tüm nakiller durdurulmuş olmasına rağmen, farklı illerdeki cezaevlerine dağıtılmışlardır. 

Arkadaşlarımız, dağıtım esnasında yaşadıkları insan haklarını ihlal eden, vicdana ve hukuka uygun olmayan koşullar bir yana, daha sonra yerleştirildikleri cezaevlerinde de oldukça zor hatta hayati tehlike içeren durumlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. 

Tekirdağ, Edirne, Burhaniye, Bandırma, İzmir, Kırıkkale, Kandıra ve Gebze’ye dağıtılan arkadaşlarımız;

 • Silivri Ceza İnfaz Kurumu kampüslerinden Covid 19 testleri yapılıp negatif sonuç alınmış olmasına rağmen, ilgili kurumlara gittiklerinde karantina koğuşuna alınmaktadır.
 • Karantina koğuşları bir tutuklunun normal yaşamını devam ettirebileceği koşullara sahip değildir.
 • Karantina koğuşlarına temiz kıyafetleri, temizlik malzemeleri, kitapları, televizyonları verilmemektedir.
 • Hatta Gebze Kapalı Kadın C.İ.K gibi bazı yerlerde koğuşta bile değil, su ışık pencere olmayan nezarethanelerde tutulmaktadırlar.
 • Cezaevine her yeni gelen bu karantina koğuşlarına eklenmekte, 14 günlük sürenin üzerine sürekli yeni 14 gün eklenmektedir.
 • Kandıra, Kırıkkale, Tekirdağ, Edirne gibi yerlerde kurumların bulunduğu coğrafi konum nedeniyle koğuş içleri aşırı soğuktur, yeterli ısınma sağlanamamaktadır.
 • Nakil sırasında yanlarına tüm eşyalarını almalarına izin verilmediği, gittikleri yerde kargolar Pandemi sebebiyle kabul edilmediği için eşyasız kalmışlardır. Günlük kıyafetlerine dahi ulaşamamışlardır.
 • Nakil sırasında emanet paradan yanlarına sadece 100 lira verilmekte, hesaplarına kalan para haftalardır yeni gittikleri kuruma ulaşmamakta, bu da ciddi mağduriyetlere sebep olmaktadır.
 • Kronik hastalıkları olanların ilaçlarına ulaşması haftalar sürmekte, gerekli tedavilerini olmalarına imkan tanınmamaktadır.

Tüm bu koşulların bir an önce düzeltilmesi ve tutuklu ve hükümlülerin en insani koşullarda yaşamaları için gereken ortamın sağlanması aciliyetli talebimizdir. 

Ancak, özellikle de yukarıda değindiğimiz gibi başta KANDIRA 1 NO.LU F TİPİ Y.G.C.İ.K, EDİRNE F TİPİ Y.G.C.İ.K, TEKİRDAĞ 1 VE 2 NO.LU F TİPİ Y.G.C.İ.K VE KIRIKKALE F TİPİ Y.G.C.İ.K olmak üzere bazı cezaevlerindeki AŞIRI SOĞUĞA KARŞI ACİLİYETLİ TEDBİR ALINMASINI ÖNEMLE İSTİRHAM EDİYORUZ

Bu kurumlar eski binalardır. Çoğu koğuşlarda camlar kırıktır. Kırık olmasa dahi eski tip demir pencere olduğu için pencereler tam kapanmamakta soğuk aynı şiddetle içeri girmektedir. Koğuşlarda zemin şap beton olduğu, odalar yüksek taş duvarlardan oluştuğu için mevcut kalorifer petekleri yeterli olmamaktadır. Koğuş içinde iki kat polar eşofman, mont, kar botları ile oturulması durumunda ancak normal vücut ısısına kavuşulmaktadır. SABİT KALORİFER DÜZENİ İLE ISINMASI MÜMKÜN OLMAYAN BU KOĞUŞLARA, KANTİN SATIŞIYLA SICAK HAVA ÜFLEYEN ISITICILAR VERİLMESİ ELZEMDİR. 

Bilindiği üzere F Tiplerinde koğuşlara birer adet saç kurutma makinası verilmektedir. Sıcak hava üfleyen küçük tip ısıtıcıların saç kurutma makinasından aslında bir farkı bulunmamaktadır. Yazın nasıl koğuşlara kantinden pervane satışı yapılıyorsa kışın da ısıtıcı satışı yapılması mümkündür. Yapılacak bir yönetmelik düzenlenmesiyle koğuşlara güvenlik açısından da uygun görülecek bir ısıtıcı verilmesi sağlık açısından temel bir ihtiyaç konumundadır. 

Aksi takdirde, 2.5 yıldır tutuklu olmaları sebebiyle yetersiz beslenme, güneş görmeme gibi sebeplerle zaten bağışıklıkları düşmüş olan arkadaşlarımızın MARUZ KALDIKLARI AŞIRI SOĞUK CİDDİ HASTALIKLARA YAKALANMALARINA SEBEP OLABİLECEKTİR. Pandemi de göz önünde bulundurulduğunda bu tedbirin alınmasının hayati önem taşıdığı açıkça görülmektedir. 

Sayın Adnan Oktar ve arkadaşlarımız Devlete bağlı ve sadık, vatansever insanlardır. Tüm bu zorlukları da güzel bir sabırla karşılamaktadır. Yüce Türk Devletinin vatandaşlarının canını, güvenliğini ve sağlığını en iyi şekilde koruyacağına duyduğumuz güvenle birlikte gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını önemle ve ivedilikle istirham etmekteyiz. 

 

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.