8. OPERASYON GÜNÜNDEN İTİBAREN YAŞANAN HUKUKSUZLUKLAR

8.15. İfade alma işlemleri sırasında şüphelilerin müdafi desteği almaları kısıtlanmıştır

11 Temmuz sabahı yapılan polis operasyonuyla yaklaşık 180 kişi apar topar gözaltına alınmış ve bir hafta boyunca Vatan Caddesi ve Gayrettepe’de bulunan emniyet binalarında tutulmuşlardır. İlk günlerde dosya hakkında yapılan sansasyonel haberler ve bu yolla kamuoyunda suni olarak oluşturulan infial hepimizin malumudur.

İşte Sayın Adnan Oktar ve arkadaşlarımızın bu gözaltı sürecinde maruz kaldıkları hukuksuzlardan bir diğeri de; müdafi desteklerinin kısıtlanmasıdır. Soruşturmayı yürüten savcılık her şüphelinin sadece 1 avukat ile görüşmesi ve her avukatın da sadece 1 şüpheliye hukuki yardımda bulunması yönünde talimat vermiştir. Avukatlara sadece 1 şüpheliye hukuki yardımda bulunma kısıtlaması getirilmesi avukatlık yasasına ve avukat haklarına aykırıdır. Bunun yanında 1 şüpheliye sadece 1 avukattan yararlanma imkanı verilmesi de savunma hakkının kısıtlanması demektir.

Bu yüzden gözaltı süreci boyunca avukatlarıyla istişare etmek, farklı görüşler ve hukuki destek almak isteyen tüm şüpheliler engellenmiştir. Hatta, Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü’nde gözaltında müvekkili olan bir avukatın Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan bir başka müvekkiliyle görüşmesi yasaklanmıştır.

Bu son derece haksız ve hukuksuz uygulamanın da açık bir savunma hakkı ve adil yargılanma hakkı ihlali olduğu son derece açıktır.