10. BASINDA YER ALAN HAYALİ VE MESNETSİZ SUÇ İSNATLARI

10.15. Operasyonda gizli kameralar ele geçirildiği iddiası doğru değildir

11 Temmuz 2018 tarihli polis operasyonunu takip eden günlerde, basın ve yayın organlarında arka arkaya ve ısrarlı bir şekilde güya Sayın Adnan Oktar’ın yakalandığı villada 127 adet gizli kamera bulunduğu, banyolarda bile gizli kameralar olduğu ve Sayın Adnan Oktar’ın bu gizli kameralar sayesinde villada bulunan insanları kontrolü altında tuttuğu şeklinde mesnetsiz ve gerçekliği olmayan haberler yayınlanmıştır.Bu haberlerden bazıları aşağıda yer almaktadır:

Gerçekte ise bunlar gizli kamera değil güvenlik kamerasıdır. Kimsenin odasında, banyosunda değil, yol-bahçe gibi dış alanlardadırlar. Polis operasyonunun düzenlendiği adreslerden birisi olan Kandilli adresinde hırsızlık gibi suçlara karşı sıradan bahçe tipi güvenlik kameralarından başkaca bir kamera tipi bulunmamıştır. Bu tip kameralar dış mekan kullanımına uygunluk açısından büyük bir koruma kutusu içinde barındırılan, görüldüğünde sıradan dış mekan tipi güvenlik kamerası olduğu hemen anlaşılabilen tipte kameralardır.

Gazetelerde “gizli kamera odası” olarak adlandırılan ve arazinin büyüklüğü sebebiyle çok sayıda güvenlik kamerası kullanılması ihtiyacından dolayı çok sayıda monitörün yer aldığı odadaki monitörlerde görülen kamera görüntüleri incelendiğinde, zaten bunların tamamının arazi ve bahçe görüntüleri olduğu, gizli kamera çekimleri olmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Dolayısıyla basın organlarının ağız birliğiyle “gizli kameralar” kullanıldığı ve banyolara kadar her yerin gözetlenerek güya villada yaşayan bayanların üzerinde tahakküm kurulduğu iddiası tamamıyla uydurmadır.