10. BASINDA YER ALAN HAYALİ VE MESNETSİZ SUÇ İSNATLARI

10.16. Operasyonda şantaj arşivi ele geçirildiği iddiası doğru değildir

11 Temmuz 2018 tarihli polis operasyonunu takip eden günlerde, basın ve yayın organlarında arka arkaya ve ısrarlı bir şekilde güya Sayın Adnan Oktar ve arkadaşlarımızın şantaj amacıyla oluşturdukları bir dijital arşiv bulunduğu, bu arşivin polis operasyonu neticesinde tespit edildiği ve açığa çıkarıldığı şeklinde mesnetsiz ve gerçekliği olmayan haberler yayınlanmıştır.

Bu haberlerden bazıları şöyledir:

a) Bu iddia başından sonuna uydurmadır. Söz konusu polis operasyonu neticesinde el konmuş tek bir arşiv vardır, o da A9 Televizyonu’nun uymaya tabi olduğu zorunlu kurallar gereğince tuttuğu resmi yayın arşividir. Bu arşivin içeriğinde ise elbette ki basında dile getirildiği gibi şantaj ve tehdit amacıyla hazırlanmış cinsel içerikli görüntüler BULUNMAMAKTADIR. Bulunanlar, A9 Televizyonu tarafından yapılan ve milyonlarca kişi tarafından seyredilen canlı yayınlar, sohbet programları, belgesel videoları gibi içeriklere sahip legal görüntülerdir.

b)Basında bu konuda yapılan haberler birçok çelişki barındırmaktadır. Bazı haberlerde Ümraniye’de, bazılarında Beykoz’da bir deponun basıldığı söylenmiş, yine bazı haberlerde 2500 adet hard disk, bazılarında 2500 adet telefon, bazılarında 2566 adet dijital materyal ele geçirildiği bazılarında ise birşey ele geçirilemediği belirtilmiştir.

Görüldüğü gibi hiçbir haberde konu bütünlüğü, tutarlılık, somut delillere dayanan bir anlatım üslubu bulunmamaktadır. Bunun tek sebebi, iddiaların külliyen gerçekdışı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu soruşturmayı yalan haberlerle desteklemeye çalışan merkez, gazetecilerin fantezi dünyasına, beklentilerine hitap eden uydurma bir senaryo yazarak onlara servis etmiştir. Malum basın da bu yalan haberin üzerine atlamıştır. Konu budur. Ortada ne “cinsel içerik”, ne “şantaj”, ne “montaj” vardır. Olan tek şey “hayal gücü”dür.