7. SAYIN ADNAN OKTAR’IN GÜYA MEHDİLİK İLAN EDECEĞİ VE GÜYA 2019 YILINDA DEVLET YÖNETİMİNİ ELE GEÇİRECEĞİ İDDİALARINA KARŞI CEVAPLARIMIZ

7.5. Sayın Adnan Oktar’a göre Mehdiyet bir iddia değil, ispat makamıdır

Sayın Adnan Oktar’ın Mehdiyet konusunda yaptığı en kritik açıklamalardan birisi, MEHDİYET’İN BİR İDDİA MAKAMI OLMAYIP BİR İSPAT MAKAMI OLMASIDIR. Burada kastedilen anlam yine kendisi tarafından şöyle izah edilmiştir: Tarihte kendisinin Mehdi olduğunu iddia eden birçok insan olmuştur, bundan sonra da olacaktır. İnsanın kendisini Mehdi olarak lanse etmesi ve bunu iddia etmesi önemsizdir. Mehdi, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından hadislerde tarif edilen özelliklere ve görevlere haiz olup, ancak bu özellikleri taşıyan ve bu görevleri yerine getiren yani başarılı olan kişiye “Allah bilir, herhalde bu kişi Mehdi olabilir” şeklinde bakmak mümkün olabilir. Bu başarı olmadan hiçbir şekilde Mehdi’nin kim olduğu bilinemez, hiçbir Mehdilik iddiası ciddiye alınamaz. Bu başarı da Müslümanların İttihadı İslam çerçevesinde birleşmelerine ve dünyada barış, sevgi ve huzurun hakim olmasına vesile olmaktır.

İslam alimlerine göre, Mehdi’yi tanıyabilmenin bir yolu da, yine hadislerde anlatıldığı üzere, Hz. İsa’nın (a.s) yeryüzüne ikinci gelişi sonrasında Mehdi ile buluşması ve namaz vakti geldiğinde Mehdiyi eliyle namazı kıldıracak İmamlık makamına yönlendirmesidir. Adnan Oktar, böyle bir olay yaşandığında dahi yine de “Allah bilir ama herhalde bu kişi Mehdidir” denebileceğini açıklamıştır.

Sayın Adnan Oktar, Mehdi’yi tanıyabilmenin yolunu bu şekilde tarif etmişken, kendisi de bu şekilde bir olaya dahil olmamışken, “kendisinin Mehdi olduğunu iddia ediyor” demek son derece anlamsızdır.