10. BASINDA YER ALAN HAYALİ VE MESNETSİZ SUÇ İSNATLARI

10.2. Kod isimler kullanıldığı iddiası doğru değildir

Bu iddia İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından araştırma yapılarak, teknik takip veya başkaca istihbari yöntemlerle elde edilmiş delillere dayanmamaktadır. Bu iddia, camiamızı FETÖ benzeri bir yapılanma gibi lanse edip ceza almalarını sağlamaya çalışan husumetli müştekilerin kötü niyetli beyanlarına dayandırılmıştır.

FETÖ/PDY bakımından olaya baktığımızda, FETÖ/PDY örgüt üyelerinin aileleri tarafından verilen yasal isimlerinin dışında yeni isimler kullandıklarını görüyoruz. Böylelikle birçok örgüt üyesinin birbirini gerçek isimleriyle tanımamaları sağlanmaktadır.

Örneğin FETÖ’nün hücre yapılanmasında, aynı kurumda yan yana çalışanlar dahi birbirinin FETÖ kimliğinden habersizdir. Bağlantılar, sadece kod adını bildiği bir «abi» ile sürekli olarak görüşmek şeklinde yürütülmektedir. Kod adları kişinin gerçek kimliğini saklayacak şekilde düzenlenmiştir. Örneğin;

“Ahmet” kod adlı Levent T., “Sait” kod adlı Sadık K., “Yavuz” kod adlı Nihat M., “İlhan” kod adlı FatihD., “Ömer” kod adlı Önder Y., “Mesut” kod adlı Avşar Z., “Asım” kod adlı Evren P., “Baki” kod adlı Reşat Ş., “Ünal” kod adlı Ömer E., “Yılmaz” kod adlı Yıldırım S...

Terör örgütlerinin ağır suç kapsamına giren eylemleri sırasında tespit edilmeyi ve yakalanmayı güçleştirmek amaçlı olarak bu şekilde kod adı kullanmayı tercih ettikleri bilinmektedir. Örneğin PKK Terör Örgütü’ne baktığımızda da, aynı şekilde kod adlarının gerçek kimlikleri saklamak amacıyla kullanıldığını görmekteyiz, mesela;

“Roni” kod adlı Gazi Bahadır,”Serdar” kod adlı Serkan Tan,”Mervan” kod adlı Yunus Dalgın,”Zeynel” kod adlı Mehmet Yakışır,”Aram Civan” kod isimli Osman Gülen,”Delal Amed” kod adlı Hülya Eroğlu,”Atakan Mahir” kod adlı İbrahim Çoban,”Mam Zeki Şengali” kod adlı İsmail Özden

Oysa arkadaşlarımız arasında ne “kod adı” ne de gerçek adından başka bir ad kullanımı bulunmamaktadır. Herkes herkesi 40 yıldır gerçek ismiyle bilir, gerçek ismiyle hitap eder.

Herkes herkesi tanır, organizasyonlarda biraraya gelir, görüşür konuşur. Kod adı gibi bir uygulamanın fiili olarak zaten işe yaramayacağı bir ortam bulunmaktadır. Basında ve bazı müşteki ifadelerinde ortaya “kod adıymış” gibi atılan lakaplar ise kod adı değil birbirlerini uzun yıllardır tanıyan samimi arkadaşların kullandığı samimi hitaplardan ibarettir.

Örneğin Gökalp için “Göko”, Oktar için “Oki”, Didem için “Dido”, Levent için “Levo” gibi. Bu lakapları duyan alakasız bir kişinin de ilk aklına gelen şey, zaten o kişinin gerçek adı olmaktadır, dolayısıyla bu lakapların gerçek kimliği gizlemek gibi bir fonksiyonu olmadığı açıktır.

Bu lakaplar çoğunlukla kişilerin sosyal medya paylaşımlarında birbirlerine yazdıkları yorumlarda veya A9 televizyon kanalında canlı yayınlarda milyonların gözü önünde telaffuz edilmektedir, yani lakap sahibinin gerçek kimliğini gizlemek gibi bir amaç yoktur. Örneğin Kartal Göktan, samimi arkadaşları tarafından ünlü futbolcu Luis Figo’ya benzetilmiş, bu yüzden arkadaşlarının bazıları ona “Figo” diye lakap takmışlardır. “Figo” ve buradan zaman içerisinde espriyle türetilen “Fikret” lakabı da zaman zaman kendisine takılmak için kullanılmaktadır. Bu isimler bizzat Adnan Oktar tarafından canlı yayınlarda defalarca kimi kastettiği açıkça anlaşılacak şekilde zikredilmiştir. Dolayısıyla kendisine “Figo” ya da “Fikret” olarak hitap edilmesi, Kartal Göktan’ın kod adı kullanmakta olduğunu göstermez. Buna ilaveten Sayın Adnan Oktar’ın bayan arkadaşlarına “baş sultan imparatoriçe” veya “badem şekeri” gibi sevgi dolu lakaplar kullandığı da canlı yayınlarda görülmektedir. Bu lakapların sahiplerinin kim olduğunu kameralar canlı yayınlarda yüzlerce kere göstermiştir, dolayısıyla bunların da kimliği gizlemeye yönelik kod isimleri olduğunu iddia etmek mantıksızdır.

Üstelik müştekilerin “kod ad” iddialarının birçoğu da gerçek değildir ve somut delile dayanmamaktadır, örneğin Merve Büyükbayrak için “Fevzi” kod adını kullandığı iddiası yalandır. Hiçbir arkadaşı Merve Büyükbayrak için bu ismi kullanmamaktadır. Merve Büyükbayrak’a “Fevzi” olarak hitap edilen hiçbir telefon konuşması ya da başka bir canlı örnek bulunmamaktadır. Kaldı ki, bir telefon konuşmasında bir bayana “Fevzi” diyerek erkek adıyla hitap etmek son derece saçma olacak ve olası bir teknik takipte dinlenen telefonda bayan kişiye “Fevzi” denildiğinde temel amaç olan kimliğin gizlenmesi fonksiyonu tam ters etki yaparak dikkat çekecektir. Bu kadar basit bir mantığı dahi düşünemeyen müştekilerin, bu yakıştırmadaki tek amaçlarının Merve Büyükbayrak’ı itibarsızlaştırma ve küçük düşürme gayreti olduğu son derece açıktır.

“Kod isim” iddiasının saçmalıkları bunlarla da sınırlı değildir. Örneğin Sabah Gazetesi’nde Sayın Adnan Oktar’ın yüzlerce arkadaşının fotoğrafları tek tek afişe edilmiş, altlarında ise dosyanın müştekilerinin uydurduğu 2 satırlık güya “örgütsel konum” açıklamasına yer verilmiştir. Bu açıklamalar arasında güya bu kişilerin kullandıkları sözde kod isimleri de bulunmaktadır. Şimdi bunlardan bazı örnekleri sunmak istiyoruz:

Aslı Efeoğlu: Kod adı Maviş Aslı.

Meltem Daban: Kod adı Dost Meltem.

Yakup Balaban: Kod adı Yaki.

Esra Saraçoğlu: Kod ismi Kuzu Esra.

İbrahim Tuncer: Kod ismi Tuncer.

Sedat Altan: Kod ismi Saltan.

Erdem Ertüzün: Kod adı Küçük Erdem.

Tufan Gürlek: Kod adı Tufi.

Nihat Balaban: Kod adı Nahit.

Ediz Çalıkoğlu: Kod adı Edo.

Cüneyt Özyaşar: Kod adı Cücü.

Ahmet Çelik: Kod adı Giresun Ahmet.

Serkan Demir: Sivas Serkan.

Mehmet Yıdırım: Alman Mehmet.

Rahatlıkla anlaşıldığı gibi, söz konusu lakapların gerçek kimliği gizleme amaçlı örgütsel kod adı olmadıkları, samimi arkadaşların birbirlerine hitap şekli oldukları çok açıktır.

Ayrıca, listede çok önemli örgüt yöneticileriymiş gibi lanse edilmeye çalışılan birçok ismin de kod adı olmadığı görülmektedir. Eğer amaç örgütsel kod adları kullanarak kimlik gizleme çabası olsaydı, en başta bu kişilerin kod adlarına sahip olmaları gerekirdi. Oysa böyle bir durum yoktur. Sayın Adnan Oktar’ın arkadaş grubunda kod adı uygulaması olduğu iddiası tamamen yalandan ibaret bir aldatmacadır.