9. SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİNİN İHLALİ

9.2. Soruşturma dosyasının içeriği müştekilere sızdırılmıştır

Soruşturma dosyasındaki gizli kalması gereken bilgilerden ve gelişmelerden her nasılsa dosyanın husumetli müştekileri de sistemli ve düzenli şekilde haberdar olabilmektedir. Sözde müştekilerinbazı gayri hukuki bağlantıları sayesinde gizli yürütülen tahkikatlar hakkında önceden bilgi edinebildiklerini ve her türlü evrak, yazı, dokümana rahatlıkla ulaşabildiklerini düşünüyoruz. Bu kuşkularımızın araştırılıp bahsettiğimiz gayri hukuki bağlantıların tespit edilmesi için meslektaşlarımız tarafından gerekli yasal başvurular yapılmıştır.

Ancak çok ilginçtir ki; müştekilerin gerek kendilerine ait gerekse kendilerince yönetilen bazı sahte sosyal medya hesapları üzerinden “yakında göreceksiniz” sloganlarıyla yaptıkları alaycı ve tehditvari paylaşımlarda geleceğe dair yapılan öngörülerin hepsi ne yazık ki yaşanmıştır.

Sadece tek bir örnek vermek gerekirse, müştekilerce yönetildiğini düşündüğümüz sahte bir twitter hesabı üzerinden 09.10.2018 tarihinde saat 22.50’de atılan bir tweette, çok büyük bir operasyon olacağı belirtilip ve şahsımın gözaltına alınacağı açıkça ima edilmiştir. Nitekim 10.10.2018 sabah saatlerinde bu durum gerçekleşmiş ve müştekiler bu kez de bu gözaltı haberini paylaşmışlardır. (Bu örnekleri çoğaltmamız mümkün olup tüm paylaşımlar hakkında gerekli başvurular yapılmıştır)

Soruşturma bilgilerine ulaşan, hatta bu bilgilere önceden vakıf olan müştekiler yaptıklarının suç olduğunu çok iyi bilmelerine rağmen, yasalara meydan okurcasına bunları çekinmeden ve rahatça herkese duyurmaktadırlar. Tıpkı bir dönem FETÖ’nün tetikçilerinin yaptıkları gibi. Onlar da kimsenin kendilerine dokunamayacağı düşüncesiyle pervasızca yasadışı davranışlarda ve açıklamalarda bulunmaktaydılar. Ancak hukuk ve adaletin onların bu zannını haksız çıkardığına hep birlikte şahit olduk.

Bu konuda meslektaşlarımız ve mağdur olan kişilerce çok sayıda şikayet ve başvuru yapıldığından ve bunlarla ilgili süreçler halen devam ettiğinden dolayı bu mesajları şu aşamada paylaşmamız doğru olmayacaktır. Ancak, talep ettiğiniz takdirde iddianame yazıldıktan sonra tarafınıza gönderebileceğimizi bilmenizi isteriz.